Nová metodická pomůcka pro určování výše výživného
10.05.2022
Téměř bezprostředně po zavedení náhradního výživného do právního řádu ČR předložilo Ministerstvo spravedlnosti k veřejné diskuzi od 23.7. do 31.8.2021 systémově přepracovanou metodickou pomůcku pro určování výše výživného pro nezaopatřené děti (tabulky a přílohy).
Po dlouhém období neujasněnosti od 90. let Ministerstvo připravilo r. 2010 pro rozhodovací činnost soudů doporučující tabulky pro stanovení výše výživného. Tato pomůcka byla postavena na 5 věkových kategoriích dětí a na odpovídajících procentech podílu z čistých příjmů povinného rodiče. Z tohoto podkladu vzniklo více kalkulaček výživného, které jsou na internetu běžně dostupné. K sjednocujícímu stanovisku Nejvyššího soudu v této oblasti nedošlo, protože Nejvyšší soud zdůrazňuje nutnost posoudit každý jednotlivý případ, poněvadž u výše výživného nejde o právní otázky, ale o zjištění skutečnosti. Ministerstvo spravedlnosti po pečlivém sbírání dat z rozhodovací praxe připravilo po více než 10 letech novou metodickou pomůcku pro soudy, která ovšem není jen aktualizací aktuálně platných tabulek podle růstu výše nákladů, nýbrž zčásti novým přístupem, který zohledňuje napětí při rozhodování soudů mezi tím, kdy je třeba na jedné straně zohlednit osobitost konkrétního stavu potřeb dětí a možností rodičů a na druhé straně upevnit tzv. legitimní očekávání z rozhodování soudů o stanovení či změnách výživného, a to pro obě strany.
Tato předložená metodická pomůcka není pouze tabulkou, ale jde o rozsáhlejší, tedy méně přehledný podklad. Proto se nyní pokusíme změny oproti dosavadní praxi popsat zjednodušeně:
- Podle občanského zákoníku (§ 921, odst. 2) lze i z dlužného výživného požadovat zákonný úrok z prodlení (výše se mění podle čtvrtletně aktualizované sazby dle nařízení vlády). Tento úrok ovšem vzniká až poté, co je k dispozici výživné stanovené soudem nebo na základě soudem schválené dohody o výživném, a až poté, co se dlužný rodič opozdí uhradit jednotlivé částky. Není tedy zcela snadné úroky správně spočítat.
- V samotné tabulce se snížil počet věkových kategorií dětí z pěti na čtyři, kdy byla sloučena dosavadní kategorie 15-17 let s kategorií nad 18 let. Současně tyto věkové hranice nebyly vymezeny jako pevné, ale jako životní období dítěte s potřebami odpovídajícími postavení dítěte (tedy batole, předškolní období, období povinné školní docházky, studium).
- Současně se v tabulce zúžil rozsah podílu výživného na čistém příjmu povinného rodiče z celkových 11- 25% na 13-19 %. Tabulka současně při posuzování ukládá vyčíslit počet vyživovacích povinností, jak to dosud bylo jen v nejednotné soudní praxi. Případný vyšší počet vyživovaných povinností pak musí snížit přiznané výživné jednotlivým dětem. Mimoto je pro určování výše vyživovací povinnosti stanoven limit, pod který nemá klesnout příjem povinného rodiče. Ten je vymezen jak pevně minimální částkou, tak procentuálně, kdy u více vyživovacích povinností klesne až na 50%.
- Nově je třeba závazně při posuzování výše výživného zohlednit míru zapojení povinného rodiče do starosti o dítě (při čím dál tím častější střídavé péči), zvláštní potřeby dítěte (nejčastěji kvůli zdravotnímu postižení či sociálnímu vyloučení)
- Metodická pomůcka přímo nevymezuje kritéria, ale pouze nabádá při určování výše vyživovací povinnosti zohlednit při vyčíslení: (i) provádění osobní péče o dítě a jeho náročnost ve spojení s ostatními povinnostmi (zejména péči o další děti) a (ii) zapojení dalších rodinných příslušníků (zejména uplatnění vyživovací povinnosti prarodičů).
Právě shromáždění obsáhlých údajů z rozhodovací praxe umožňuje zodpovědně soudům či rodičům při přípravě dohody uskutečnit hlediska uvedená v posledním bodě, a zejména je pak pružně a účinně upravovat při změně situace v průběhu vývoje dítěte, jehož zájem a prospěch je zde prvořadý.
Na rámec výše řečeného je na místě doplnit, že připravená metodická pomůcka je zamýšlena nejen pro soudy, ale spíše pro laickou veřejnost, aby transparentně pomáhala rodičům se dohodnout na výživném kvalifikovaně, a případně pak požadovat a očekávat výživné, které nejvíce bude odpovídat realitě.
Pokud řešíte otázku sjednání výše výživného, obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme, kontaktovat nás můžete na info@bsak.cz.